Çin’de yeni virüs çıktı! Hantavirüs nedir?

Çin’de yeni virüs çıktı! Hantavirüs nedir?

Çin’de korona virüsünün ardından yeni virüs oraya çıktığı ifade ediliyor. Ülkenin Yunnan eyaletinde bir kişinin otobüste hayatını kaybettiği, nedeninin ise Hantavirüs olduğu anlaşıldı.

Çin’de meydana gelen Koronavirüs vakasından sonra şimdi de yeni bir virüs çıktı. Ortaya çıkan virüsün adı ise Hantavirüs olduğu açıklandı.

Çin’den dünyaya yayılan ve 17 bin 138 kişinin hayatını kaybettiği korona virüsünde vaka sayısı ve can kaybı sayıları artıyor. Dünya korona virüsü şokunu atlatamadan Çin’de yeni bir virüsün endişesini yaşamaya başladı. Çin’in Yunnan eyaletinde Yunnan’dan Shandong’a otobüsle dönen bir kişinin otobüste hayatını kaybettiği, yapılan test sonucunda hayatını kaybeden kişinin Hanta virüsünü taşıdığı belirlendi.

HANTAVİRÜS’TEN DOLAYI 32 KİŞİ KARANTİNADA

Otobüste bulunan 32 kişi de karantinaya alındı. Adı açıklanmayan kişide hanta virüsü tespit edilmesinin ardından hanta virüsü sosyal medyada da en çok konuşulanlar arasına girdi. Sosyal medya kullanıcıları, korona virüsünün ardından yeni bir salgın olabileceği endişesini yaşıyor.

HANTA VİRÜSÜ NEDİR?

Hantavirüs kemirgenler yoluyla insanlara bulaşan hanta virüsünün öldürücü olduğu ifade ediliyor.

HANTAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

Griple benzerlik belirtiler gösteren hanta virüsünde hastalık bulaşan kişilerde ateş ve titreme, böbreklerde fonksiyon bozukluğu, baş ağrısı, kas, kol ve bel ağrısı, bulantı veya kusma, ishal, geçici olarak bulanık görme, öksürük, solunum bozukluğu, deri veya ciltte kanama gibi belirtiler görülebileceği bildiriliyor.

HANTA VİRÜSÜNÜN KULUÇKA DÖNEMİ KAÇ GÜN?

Uzmanlar Hanta virüsünün kuluçka süresi 12 ila 21 gün arasıında değişiyor. Sıcaklık ve nem de baz alındığında bu süre 5 ila 60 gün arasında görülebiliniyor.

KAYNAK: İHA / PEKİN