Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayaklarda yaşanan kokunun sebebini araştıran birçok insan “Ayak kokusu neden olur” sorusunu da emin olun çokça sormuştur ya da konu hakkında araştırma yapmıştır. Ayak kokusunun nedeni olarak sadece bir sebep sunmak yeterli olmayacaktır. Ayak kokmasının genetiklikten tutun da stres ve şeker hastalığına kadar birçok sebebi olabilir.
İçeriğimizin bu bölümünde sizlere ayak kokusunu nedenleri maddeler halinde yazdık; İşte,”ayak kokusu nedenleri”…

  • Aileden gelen bir genetik yapıdan dolayı ayak kokması gerçekleşebilir.
  • Az su için insanlarda ayak kokma sorunu yaşanır
  • Ter bezlerinin çok fazla çalışmasından dolayı ayak kokması yaşanabilir.
  • Mantar enfeksiyonu ayak kokmasının başlıca sebeplerindendir.
  • Başka bir hastalık için kullandığınız ilaçlar ayak kokmasına sebep olabilir.
  • Stres
  • Şeker hastalığı
  • Troid bezi hastalığına yakalanan insanlarda ayak kokusu yer almaktadır.

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm Önerileri

Ayak kokusuna çözüm önerileri arasında sizlere kesin çözümlere yakın önerilerden bahsedeceğiz. Aşağıda yer alanları uyguladığınız takdirde ayak kokusuna kesin çözüm bulabilirsiniz.

Temizlik

İlk dikkat edeceğiniz şey temizliktir. Ayağınızın ve çorabınızın temiz olmasına özen gösterin. Her gün ayağınızı yıkayın ve temiz çorap kullanın. Çoraplarınızı ertesi gün giydiğinizde ayağınız temiz dahi olsa çoraptaki bakteriler daha hızlı üreyecek ve koku oluşumu hızlanacaktır. Ayrıca gün içinde ayağınızı yıkıyorsanız, iyi kurulamaya özen gösterin. Islak bıraktığınız ayak, özellikle parmaklarınızın arası koku oluşumunu arttırır. Ayakkabılarınızı da temiz tutmalısınız. Koku yerleşmişse mutlaka onu yıkamalısınız. Çamaşır makinesinde düşük ısılarda spor ayakkabılarınızı yıkayabilirsiniz. Eğer klasik bir ayakkabıysa ya da yıkanamıyorsa tabanlığını mutlaka değiştirmelisiniz. Yılda 2 kere iç tabanlığını değiştirdiğiniz ayakkabınızın koku sorunu olmadığını göreceksiniz.

Çorap Seçimi

Giydiğiniz çoraplarınıza özen göstermeniz ve dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Ayak terinizi emebilecek özellikte yani pamuk çoraplar tercih etmelisiniz. Pamuk yapısı gereği daha çok nem tutar ve havalanma sağlar. Naylon malzemeler daha çok terlemeye sebep olur. Eğer naylon ve türevi çoraplar giyerseniz kokunun arttığını zaten fark edersiniz. Bu yüzden kesinlikte tercihiniz pamuktan yana olmalıdır. Ayak kokunuz için antibakteriyel özellikli çoraplar da mevcut. Bakteri oluşumunu önleyeceği için koku oluşumunu en aza indirecektir ve kullanmanız fayda sağlayacaktır. Ayrıca kokulu çorap diye geçen koku içeren çoraplar da yardımcınız olabilir.

Ayakkabı Seçimi

Aynı çorap gibi seçeceğiniz ayakkabının ayaktaki nemi uzaklaştırabilecek özellikte olmalıdır. Deri en sağlıklı seçimdir. İç yapısı naylon içeren malzemelerden imal edilen ayakkabılardan uzak durmalısınız. Ayakkabılarınızı akşam çıkardığınızda iyi havalandırmalısınız. Eğer imkanınız varsa 2 çift ayakkabı kullanmak ve aynı ayakkabıyı gün aşırı giymek daha iyidir. Eğer yoksa, günlük ayakkabınızı iyi havalanmasını ve içindeki nemin uçmasını sağlamalısınız. Spor ayakkabı seçerken hava geçirgenliğinin olmasına dikkat edin. Özellikle spor ayakkabılarda koku sorunu daha çok olur. Günlük kullanımda spor ayakkabı kullanıyorsanız ve hava geçirgenliği iyi olmayan bir model seçmişseniz, koku probleminin daha çok olduğunu görürsünüz. Spor ayakkabılarda daha çok naylon kumaşlar kullanıldığı için dikkat etmelisiniz. Ayakkabılar teknolojik anlamda çok gelişti. Şu an alacağınız klasik ayakkabıların iç havalandırmaya sahip olanları ya da nemi uzaklaştırıp su geçirmeyen spor ayakkabıları gibi birçok seçenek mevcut. Alacağınız ayakkabıda buna dikkat etmeye özen gösterin. Bir de kesinlikle çorapsız ayakkabı kullanmayın. Çorap olmadan ayaklarınız daha çok terleyecektir. Bu teri emecek çorap da olmayınca ter doğruca ayakkabı tarafından emilecek ve daha uzun sürede kuruyacaktır. Uzun süre ıslak kalan ayakkabılar bakterilerin en sevdiği ortamlardır. Bakterilerin ayakkabıya yerleşmesiyle o ayakkabı, ayağınız ve çorabınız temiz dahi olsa kokmaya sebep verecektir.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir?

Giydiğimiz ayakkabılar veya ayaklarımızda bulunan çeşitli hastalıklardan dolayı bazen ayak kokusu kaçınılmaz oluyor. Ayak kokusu bir çok nedene dayalı olarak ortaya çıkabiliyor aslında çok pratik çözümlerle ayak kokusundan kurtulabiliriz. Ayak kokusundan kurtulmanın pratik yollarını sizler içim hazırladık

Pudra ile;

Pudra nemi emdiği için kokuyu önler. Ayaklarınızı yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra pudralarsanız kokudan kurtulmanıza faydası olacak aynı zamanda ayaklarınıza bakım yaparak yumuşatacaktır.  Yine ayakkabılarınızın içine de çoraplarınızı giymeden de hafifçe kullanırsanız nem oluşumunu ve kokuyu önlemiş olursunuz.

Karbonat ile;

Mutfaklarda kullandığımız karbonat, aslında ayak kokusu yapan bakterileri yok etmek de birebirdir aynı zaman da pH seviyesini de dengeler. Çoraplarınızı giydiğimiz dönemler de çoraplarımızın içine bir miktar karbonat dökmek iyi bir çözüm yoludur. Çorap giymediğimiz zamanlar da akşamları bir paket kadar karbonatı ılık  suya koyuyoruz 10-15 dakika kadar bekletip ayaklarımızı duruluyoruz farkı hissedeceksiniz.

Lavanta Yağı ile;

Doğal anti-fungal özelliğini taşıyan Lavanta yağı sadece güzel kokmaz aynı zaman bakterilerin de en büyük düşmanıdır. Çoraplarınızın yada ayakkabınızın içine 2-3 damla Lavanta yağı damlatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Siyah Çay ile;

Ayak kokusunda ve bakterileri yok etmek de uzman siyah çay. Siyah çay aynı zaman da terlemeye de çok iyi gelir yapmanız gereken iki adet poşet çayı dört bardak sıcak  suyla karıştırmak soğumasını beklemek eğer su az geldiyse üzerine biraz soğuk su ekleyebilirsiniz ayaklarınız 10-15 dakika suyun içerisinde tutup durulamak.

Elma Sirkesi ile;

Ayak kokusun da etkili olan elma sirkesi kokusu daha az keskin olduğundan tercih edilir her sirke aynı çözümü sunacaktır. Sirkemizi soğuk suyla karıştırıyoruz 10- 15 dakika ayaklarımızı suda bekletiyoruz sirke kokusundan kurtulmak için bol sabunlu suyla ayaklarımızı duruluyoruz.

Zencefil ile

Zencefil ayak kokularına iyi gelen bir bitkidir. Ayak kokumuza iyi gelmesi için zencefil kökünden püre yapıyoruz  bir su bardağı sıcak suda 10-15 dakika bekletiyoruz. Sudan çıkardıktan sonra iyice süzüyoruz. Süzdükten sonra kalan suyu ayaklarımıza masaj yapmak için kullanıyoruz. Zencefil suyuyla yapılan bu uygulamadan sağlıklı çözüm almak için iki hafta kadar yatmadan önce her akşam uyguluyoruz.