Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nasıl İptal Edilir?

Uzun süredir konuşulmakta olan zorunlu BES dönemi 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başlamış bulunuyor. Bireysel Emeklilik Sistemi gereği ülkemizde çalışanların maaşlarından belli oranlarda kesintiler yapılıyor. Zorunlu sisteme dahil olmak istemeyen çalışanların şimdiden Otomatik BES iptali nasıl yapılır? Zorunlu BES’ten çıkış hakkı var mı? gibi soruları gündeme taşımaya başladı. Bu yazımızda bireysel emeklilik sistemiyle ilgili en çok sorulan soruların yanıtlarını detaylandıracağız.

Bireysel emeklilikte sistemi kısaltılmış adı ile BES zorunlu katılımı öngören sistem ocak ayının ilk günü ile beraber yürürlüğe girdi. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren sistemin uygulamaya konulmasıyla bir çok soru işareti beraberinde geldi. Bazı çalışanlar, sistemin kendilerine nasıl bir katkı sağlayacağını sorgularken; sistemde kalmak istemeyenler, cayma hakkı olup olmadığını araştırıyor. BES kimleri kapsıyor, ne kadar kesinti yapılacak? gibi farklı sorular soruluyor.

Otomatik BES Kesinti Tutarı Ne Kadar ?

Çalışanlar tarafından ödenecek katkı payları, çalışanların prime esas olan kazançlarının %3 oranında olup, her ay düzenli olarak çalışanın maaşından otomatik kesilecektir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kalma Süresi

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kalma süresi 10 yıl, emeklilik yaşı ise 56’dıdır. Bu şu anlama gelir: BES katılımcıları sistemde 10 yıl kalsa dahi, 56 yaş kriterine uymuyorsa, emekli olamaz. 56 yaşında olan katılımcılar ise 10 yıl doldurmadan emekli olamaz. Yani BES katılımcısının emekli olabilmesi için hem 56 yaşını doldurması hem de en az 10 yıl sistemde kalması gerekiyor.

Devlet Katkısı

BES’i teşvik edici uygulamalardan en büyüğü devlet katkısı uygulaması ile katılımcıların sistemde uzun yıllar kalması hedeflenmiştir. Ancak emeklilik için 10 yıl kalan ve 56 yaş kriteri, devlet katkısının tam anlamıyla kazanılması için de gereklidir. Sistemde kalınan yıl oranına bağlı olarak devlet katkısı oranı değişecektir: Sistemde kaldıkları süre 3-6 yıl arası ise devlet katkısının % 15’ine, 6 yıldan 10 yıla kadar % 35’ine ve 10 yılın üstünde % 60’ına hak kazanırlar. 

Zorunlu BES’ten Çıkış Hakkı Var Mı?

Yürürlüğe giren ve zorunlu olan BES’in iptal edilme hakkı bulunuyor fakat bunun için yasal bir süre gerekiyor. Çalışan bireyler, emeklilik planına dahil edildiğinin kendisine uluşan bildirinin eline geçtiği tarihten itibaren 2 ay içerisinden otomatik BES iptali adına başvuruda bulunabilme imkanına sahip olacaklar. Çalışanlar, cayma süresinden sonra da sistem içerisinden istedikleri zaman çıkış yapabilme hakkına sahipler. Zorunlu BES’ten çıkış bildiriminin emeklilik şirketine ulaşmasından sonra on iş günü içerisinde çalışanın ödemiş olduğu katkı payları, hesabında bulunan yatırım gelirleri çalışana iade edilecektir. Sistemde kalarak emeklilik halinde ise hesabında bulunan birikimi en az 10 yıl süreli yıllık gelir sigortası sözleşmesi yapan çalışana bu süre içerisinde yapmış olduğu birikiminin yüzde 5’i oranında ek devlet katkısı teşviki verilecektir.

BES ‘de Kesinti Ne Kadar Olacak?

BES’ de prime esas kazancın % 3’ü kadar kesinti bireysel emeklilik sistemine dahil olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya yada % 1’e kadar azaltmaya veya bunun dışında katkı payına maktu limit getirmeye tamamen Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Sistem içerisinde en düşük kesinti 53 lira, en yüksek kesinti ise 340 lira olacak.