Domino Nasıl Oynanır?

Domino Nasıl Oynanır?

Domino oyunu üzerinde sıfırdan (boş) 6’ya kadar noktalar bulunan 28 adet taşla oynanır. Amaç eldeki taşları yere açıp bitmektir. Seçilen oyun türüne göre Sistem herkese 5 veya 7 taş verir. Sıra size geldiğinde yere açılan taşların iki ucundan birine uyan taş varsa elinizde bu taşı yere açabilirsiniz. Elinizde taş yoksa ve yerde çekilecek taş varsa oynayabilecek bir taş bulana kadar taş çekmeniz gerekir. Bir kişi bittiğinde diğer oyuncuların elinde kalan taşların değerleri toplamı ceza olarak yazılır. Üzerinde hiç nokta olmayan taş (ayaz) en yüksek cezaya sahiptir. (Ayaz 20 sayıdır).

Domino Nasıl Oynanır?

  • Domino oyununa başlarken bütün taşlar yüzleri kapalı olacak şekilde masaya konur ve karıştırılır.
  • Banka ya da Bahçe olarak adlandırılan bölüme bütün taşlar konur.
  • Her bir oyuncu birer taş çeker. En yüksek taşı çeken oyuncu başlama hakkı kazanır.
  • Taşlar tekrar karıştırılır ve her oyuncu sırayla bankadan 7’şer taş çeker.
  • Başlangıç hakkına sahip olan oyuncu elindeki en yüksek değere sahip olan taşı ya da herhangi bir çift taşı (0-0, 1-1, 2-2 gibi) masaya ya da tahtaya koyarak oyunu başlatır.
  • Çift taşlar masaya genellikle dik kesecek şekilde yerleştirilir.

Sıradaki oyuncu bu taşın yanına uç sayılardan birisiyle eşleşecek bir taş koymak zorundadır. (Örneğin 6-5 başlangıç taşı olsun. Sıradaki oyuncu oynamak için ya 5 ya da 6 bulunan bir taş oynamak zorundadır. Bunu yaparken hangi uca denk geliyorsa eşit uçlar yan yana dizilmek zorundadır.) Örnek bir diziliş şu şekilde olabilir; 6-5, 5-5, 5-1, 1-2, 2-0, 0-0… Eğer oyuncunun elinde eşleşen taş yoksa, oyuncu koyacak taş gelene kadar bankadan taş çekmek zorundadır.Elindeki bütün taşları bitiren oyuncu domino der ve oyunu bitirir. Ya da oynanacak herhangi bir hamle kalmadığında oyun biter.

Domino Oyununda Puanlama

11 ellik bir oyunda:

  1. olan (en az cezası olan) oyuncu 11 puan alır.
  2. olan (en çok cezası olan) oyuncu 11 puan kaybeder.
  3. olan oyuncu 5 puan alır.
  4. olan oyuncu 5 puan kaybeder.

Eşli Oyunlarda Puanlama

Oyun sonunda eşlerin cezaları toplanır. Hangi tarafın cezası daha fazla ise o oyuncular el sayısı kadar puan kaybeder. Cezası az olan taraf ise el sayısı kadar puan alır.

Yarım Kalmış Oyunlarda Puanlama

Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır. (3000 puanı geçen oyuncu yarım oyunlardan puan alamaz)

Oyunların yarım kalmasını önlemek için bu kural geliştirilmiştir.