Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hollanda, Hollanda Krallığı’nı meydana getiren dört ülkeden biri. Topraklarının çok büyük bir kısmı Batı Avrupa’dadır, ayrıca Karayipler’de üç adası bulunmaktadır.

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Hollanda’nın Rotterdam kenti, Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir.

Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke topraklarının çoğunluğu deniz seviyesinin altındadır. Hollanda Avrupa Birliği, NATO, OECD üyesidir. Hollanda aynı zamanda Schengen Bölgesi ve Benelüks topluluğunun bir parçasıdır. Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerini oluşturan 3 ülkeden biridir. Ayrıca Kyoto Sözleşmesi’ni imzalamıştır. Ülke Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, Uluslararası Adalet Divanı’na Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne ve Europol’e ev sahipliği yapmaktadır.

Ülke özellikle peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır. Hollanda’da eşcinsel evlilik yasaldır.

Etnik gruplar

%78,6 Hollandalı,
%5,9 AB vatandaşı,
%2,4 Türkler
%2,2 Endonezyalılar,
%2,2 Faslılar,
%2,1 Surinamlılar,
%0,9 Hollanda Karayiplisi,
%5,7 diğer

Hollanda Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hollanda, bazı istisnai durumlar haricinde Avrupa’da çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Bir Hollanda vatandaşı ile evlilik yapılması durumunda Türk vatandaşlığı korunabilse de, uyum süreci ile Hollanda vatandaşlık talebinde bulunulduğunda Türk vatandaşlığından vazgeçilmesi gerekiyor. Eğer 5 sene boyunca Hollanda’da yaşayıp çalışmış ve hala oturma iznine sahipseniz Hollanda vatandaşlığına başvurabiliyorsunuz. Ancak elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz, çünkü bu sürenin 7 yıla çıkarılması tartışılıyor.

Aşağıdaki kriterlere uygun olan 18 yaşından büyük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

  • En az 5 yıl süre ile Hollanda’da sürekli ikamet edenler. Ancak bu durumla ilgili istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Bir Hollanda vatandaşı ile en az 3 senedir evli ve birlikte yaşıyorsanız ya da Hollanda oturum izninizi, izin süresi bitmeden zamanında uzatma veya yenileme işlemi yaptıysanız Hollanda vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Hollanda oturum izninizin sizin için belirlenen prosedüre uygun ve prosedür süresince geçerli olması gerekmektedir.
  • Hollanda vatandaşlığı için başvuruda bulunmadan önce süresiz oturum izni ya da geçici oturum iznine sahip olanlar
  • Hollanda kültürüne entegre olup, A2 dil yeterlilik sınavını başarıyla verenler yani Hollanda diline tam anlamıyla adapte olanlar. Eğer dil yeterliliğinizin ispatı olan diploma veya Hollanda yetkili makamlarınca belirlenen yerlerden alınan dil sertifikası olanlar.
  • Temiz sabıka kaydı olanlar. Bu durumda hiç hapis cezası alınmamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda başvuru sahibinin hakkında bir ceza davası da olmamalıdır.
  • T. C. Vatandaşlığından atılmamış olanlar

Hollandalı ebeveynlerin çocuğu iseniz veya Hollandalı bir ebeveyn tarafından evlat edinildiyseniz, otomatik olarak Hollanda vatandaşı olursunuz.

Evlilik ile Hollanda Vatandaşı Olunur mu?

Hollanda vatandaşlığı almak isteyen bireylerin bir diğer seçeneği evliliktir. Hemen her ülkenin vatandaşlık için temel kriterlerinden biri olan evlilik, aynı zamanda Hollanda için de geçerlidir.

Sağlıklı bir karar alabilmek adına gerçek evlilik olması gerektiğini unutmamalısınız. Bireyin yapacağı evlilik devamlı gözetim altında tutulacaktır. Özellikle Avrupa ülkelerinin evlilik ile vatandaşlığa geçme konusunda sıkı denetim yapma durumu Hollanda için de söz konusudur.

Tercih ettiğiniz kişi, Hollandalı ise oturma izni aldıktan sonra uzun süreli kalabilme şansına sahip olmaktasınız. Daha sonra evliliğinizin gerçek olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Bunun için belirli dönemlerde düzenli olarak kontrollerden geçirilmeniz söz konusu olacaktır. Evliliğiniz en az 3 yıl sürdüğünde Hollanda vatandaşı olmaya hak kazanabilirsiniz.

Evlilik nedeniyle Hollanda vatandaşlığından çıkanlar ise daha sonra boşandıklarında eski vatandaşlık haklarını geri alabilmektedir. Boşanma davanız sonuçlandıktan 1 yıl sonra Hollanda vatandaşı olabilmeniz mümkündür.