Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Büyüklüğü, Büyük Okyanustan, Kuzey Arktik denizine kadar 9.98 milyon kilometre karedir. Bu özelliğiyle, yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Kanada’nın topraklarında çoğunlukla ormanlar ve bunun yanı sıra Rocky Dağları’ndaki tundra hakimdir. Nüfusun beşte dördü de güney sınırına yakın yaşamaktadır. Kanada’da zaman genellikle soğuk ya da çok ciddi kış soğuklarıyla geçer, ancak Kanada’nın güneyindeki alanlar yaz aylarında bir o kadar da sıcak olur.

Etnik gruplar

  • %76.7 Beyaz
  • %14.2 Asyalı
  • %4.3 Yerli
  • %2.9 Siyahi
  • %1.2 Latin Amerikalılar
  • %0.5 Karışık
  • %0.3 diğer

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur?

Kalıcı oturma izni her zaman vatandaşlıkla sonuçlanmayabilir. Vatandaşlık almak için aranan nitelikler oldukça yüksek. Eğer Kanada’da yaşıyorsanız, vatandaşlık başvurusu tarihine kadar en az 1460 gün yani 6 yıl fiziksel olarak orada bulunmuş olmanız gerekiyor. Diğer bir gereklilik de, bu sürede en az dört yıl boyunca yılın 183 günü yani yarısında Kanada’da bulunmanız gerekiyor. Yani, düzenli olarak Kanada’da yaşıyor olmanız şart.

Ülke vatandaşları gibi sizin de başvurudan önceki beş yılda en az üç yılın gelir vergisini ödemiş olmalısınız. Yani kısaca, Kanada hükümeti yasal bir iş yapıp yapmadığınızı öğrenmek istiyor.

İngilizce Ya Da Fransızca Bilmelisiniz

Birçok ülke gibi Kanada’da da iki tane resmi dil var: İngilizce ve Fransızca.

Vatandaşlık için sadece birini bilmeniz gerekiyor. Yabancı dilinizin akıcı bir şekilde de olmasına gerek yok. Basit sohbetler edebilecek, yön tarif edebilecek, temel dil bilgisi kurallarına hakim ve kendinizi anlatabilecek kadar kelime bilgisine sahip olmanız yeterli.

Başvurunuzla birlikte yazılı metin de göndereceksiniz fakat dil bilginizle ilgili son kararı vatandaşlık bürosundaki memur veriyor.

Kanada Hakkında Birkaç Şey Bilmelisiniz

Kanada vatandaşı olabilmek için; 55 yaşın altında bulunuyorsanız size farklı bir test daha uygulanıyor. Bu test genel konusu Kanada ve Kanada vatandaşlığıyla ilgili bütün bilgilerinizi ölçen detaylı bir test. Sözlü ve yazılı olarak yapılan testler ortalama 30 dakika kadar sürüyor.

Kanan vatandaşlığını kolay almak için kolay bir detay olarak Kanada topraklarında bir üniversitede okumak oldukça büyük avantajlar sağlamakta.

Çocukların vatandaşlık konusuna gelince, eğer anne veya babadan biri Kanada vatandaşı ise başvuru yapılabilme imkanı bulunuyor. Burada ki önemli detay vesayet değil, öz veya üvey dahi olsa anne yada babanın Kanada vatandaşı olması gerekli.