Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj basitçe, tıbbi yöntemlere dayalı olarak rahim içerisindeki gebeliğin vaktinden önce sonlandırılması anlamına gelir. Daha sık olarak istenmeyen gebelikler için uygulanır ancak bebekte ya da annede bulunan bir sağlık sorunu, düşük gibi nedenlerle de kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi dendiğinde akıllara önce evlilik dışı ilişkiler sonucunda yaşanan hamileliklerin sonlandırılması geliyor. Ancak kürtaj, halihazırda zaten anne olan kadınlar tarafından da zaman zaman tercih edilebiliyor. Özellikle;

 • Daha fazla çocuğa bakacak durumu olmayan,
 • Yeni bir çocuk büyütmeye hazır olmayan,
 • Kariyer planı yapan,
 • Evliliğinde problemleri olan,
 • Psikolojik ya da fiziksel olarak kendini hazır hissetmeyen anneler, yeni hamileliklerini kürtaj ile sonlandırmayı düşünebiliyorlar.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Öncelikle işlemi gerçekleştirecek doktorun, seni hem fiziksel hem de psikolojik olarak inceleyecektir. Durum ne olursa olsun herhangi bir aksilik olmaması için;

 • Kan sayımı,
 • Kan grubu teşhisi,
 • Kan pıhtılaşması tahlilleri istenir. Ayrıca muhakkak ultrason incelemesi de yapılır.

Genital bir enfeksiyon olup olmadığı da kontrol edilir. Eğer varsa antibiyotik tedavisine başlanır ve enfeksiyon ortadan kalktıktan sonra kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj için hem genel hem de lokal anestezi seçeneği mevcuttur ancak genel anestezi daha çok tercih edilir. Anestezi ile uyutulduktan sonra küçük bir jinekolojik muayene yapılır ve enfeksiyon durumu olmaması için rahim ağzı antiseptik solüsyonlarla yıkanır. Ardından dilatasyon denen rahim ağzını açma işlemi gerekirse uygulanabilir.

En çok tercih edilen yöntem vakumlu kürtajdır. Plastik kanüller yardımıyla rahim içinin kazınması şeklinde yapılır. Bu kanüller pipetlere benzer, uçlarında enjektör benzeri bir alet bulunur. Kanüller dışarıdan bir vakum cihazına bağlanır ve rahim içine sokularak parçaların alınması sağlanır. Vakumun cinsi gebelik haftasına göre değişir. 10 haftadan küçük bebekler için şırınga büyüklüğü yeterliyken, daha büyük bebekler için elektrikli bir vakum gerekebilir.

Temizleme işlemi rahim içinde parça kalmadığından emin olunana kadar yapılır. Ardından kanüller rahim içinden çıkarılır ve tekrar antiseptik solüsyonla yıkanır. Eğer kanama mevcutsa durdurulması sağlandıktan sonra, hastanın uyanması beklenir.

Kürtaj Nerede Yapılır?

Kürtaj lisanslı özel hastane-kliniklerde ve devlet hastanelerinde yapılır. Bu sağlık kuruluşlarının tam teşekküllü ve hijyen bakımından temiz olmaları, modern tıbbi cihazlar kullanmaları önemlidir. İşlem genellikle uzman-tecrübeli jinekolog cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Dahiliye cerrahları da kürtaj ruhsatına sahiptir. Pratisyen hekimler eğitim programlarına katılıp lisans alarak kürtaj yapabilirler.

Kürtaj Yasal mı?

Kürtaj konusu bir dönem ülkemizde ciddi tartışmalara yol açtı. Bu nedenle isteğe bağlı gebelik sonlandırma, Türk Medeni Kanunu içerisinde bulunan maddelerle düzenlendi ve hamileliğin belli süreleri içerisinde, belli şartlarla kürtaj yapma izni sağlandı. Yani kürtaj yasal süresi, kanunlar tarafından belirlenen bir durum.

Ülkemizde kürtaj konusunun bu kadar tartışmalı olma sebebini anlamak için Türk Medeni Kanunu’nun 28. Maddesini inceleyebiliriz. Bu madde;

“Kişilik, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğduğu anda başlar ve ölümle sona erer. Çocuk hak ehliyetini, sağ doğmak koşuluyla, ana rahmine düştüğü andan başlayarak elde eder.” şeklinde düzenlenmiş. Buna göre anne karnındaki bebeğin hayatının sonlandırılması kimi çevrelerce “cinayet” olarak adlandırılıyor.

Bunun dışında Türk Ceza Hukuku Kanunu’nda “çocuk düşürtme” ve “çocuk düşürme” konularını işleyen maddeler de bulunuyor. Bu maddelere göre belirtilen zamandan önce rızaya dayalı olsa bile çocuk aldıran kişilere hapis ve para cezası kesilebiliyor. Bu arada belirtilen süre öncesinde yapılacak kürtaj işleminin yeterli donanıma sahip ve uzman kişilerce yapılması şart koşuluyor.

Kürtaj Riskleri

 • Enfeksiyon: Rahim enfeksiyonu sık rastlanır ve eksik kürtaj, cinsellikle bulaşan mikrop vb. nedenlerden kaynaklanabilir. Tipik belirtisi yüksek ateştir. Acil tedavi edilmezse kısırlık nedeni olabilir. Kronik bir enfeksiyon olan pelvik inflamatuar hastalık (PID) gelişebilir. Önlem olarak işlem öncesi-sonrası antibiyotik reçete edilebilir.
 • Aşırı kanama: Kürtajın tamamlanmadığına işaret olabilir. İkinci bir küretaj ve nadiren kan nakli gerekebilir.
 • Rahim hasarı: Kürtajda kullanılan cerrahi aletler bazen rahmi delebilir. Bu da nadiren karın enfeksiyonuna (peritonit) ve ciddi kan kaybına yol açabilir.Hemen fark edilip tedavi edilebilir.
 • Rahim ağzı yaralanması: Serviks genişletme işlemleri yoğun uygulanırsa serviks zayıflayabilir ve buna ‘yetersiz’ serviks denir. Kürtaj sonrası hamileliklerde düşük riskini artırır.

Eğer aşağıdakileri yaşıyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzu arayınız!

 • *İşlem sonrası fenalık, baygınlık, kendinden geçme hissi yaşarsanız.
 • Kanamanız çok fazla ise ve gittikçe şiddetleniyorsa
 • Kürtaj uygulamasının üzerinden 12 20 gün geçmesine rağmen adet sancıları ve kanamalarına benzeyen kanamaların devam etmesi
 • Sancılı ve kramp tarzı şiddetli ağrılarınız varsa
 • Yüksek ateş ve kötü kokulu akıntılarınız varsa
 • Gebelik belirtilerinin hala devam ettiğini düşünüyorsanız