Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır kelimesi ile karşılaştığımızda aklıma gelen ilk detay çalışan emekçi insanlar olmaktadır. Geleceği ve ailesi için sürekli çalışan bu insanların ellerinde oluşan nasırlar göz önüne gelmektedir. Ancak günümüzde birçok insan farklı nedenlerden ötürü el ve ayaklarında nasıl sorunu ile karşılaşabilmektedir. Nasır el bölgesinde, diz kapağı ve çevresinde oluşmaktadır. Özellikle ayaklarda sıklıkla görülen bir sorundur. Nasır sürtünme ve basınç gibi derinin kalınlaşması sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ayaklarda nasırın oluşmasının en önemli neden ise yanlış ayakkabı seçimi ve yürüme alışkanlığının olmasıdır.

Nasırlar genel olarak ikiye ayrılmaktadır. İltihaplı ve iltihapsız olarak ayrılan nasırlar doğru şekilde tedavi edilerek kurtulabilir. Bu sorunun çözümü için çeşitli ilaç ve losyonlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca doğal ürünler ile de farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Tabi tedavi sürecinin başlamasından önce bu sorunun neden ortaya çıktığını bulmanız gerekiyor. Örneğin ayaklarda oluşan nasırın oluşmasına genelde yanlış ayakkabı tercihi başlıca etkendir. Bunu değiştirmeden tedaviye başlamanız yanlış olacaktır. Gerekli nem düzeyine ve temizliğe sahip olmadığı için dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır.

Nasırı Tedavi Eden Doğal Ürünler

Topuk taşı, ponza olarak da bilinmektedir. Bu nasırın iyileşmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden birisidir. Nasırın etrafında bulunan ölü deriyi kaldırması ile birlikte nasır nedeniyle oluşan şiddetli ağrılardan kurtulma konusunda size yardımcı olacak bir detaydır. Ilık suda bekletildikten sonra uygulanması doğru bir tedavi süreci için dikkat edilmesi gereken bir detaydır. 5 dakika işlem yapıldıktan sonra Hint yağı ile bu bölge kapatılmalıdır. Hızlı bir çözüm için bu yöntem sıklıkla tercih edilmektedir.

Badem Yağı, E vitamini sayesinde cilt üzerinde oluşan problemleri giderme konusunda etkili olmaktadır. Bu yağ nasır bölgesini yumuşatarak zaman içerisinde nasırın kaybolmasına yardımcı olmaktadır. Nasırın olduğu noktaya fazla bastırmadan masaj yaparak kullanılması temizlik konusunda yardımcı olmaktadır. Ayrıca bu bölgede nasır nedeniyle oluşan ağrıdan kurtulma konusunda da yardımcı olmaktadır.

Beyaz sirke, günde bir kez kullanmak yeterli olacaktır. Bir bardak su içerisinde bardağın içindeki suyun üçte biri kadar beyaz sirke koymak gerekiyor. Bu maddenin içerisinde bulunan asitler nasır bölgesinde ki enfeksiyonu tedavi etmesi ve tedavi etmesi konusunda yardımcı olmaktadır. Özellikle bu bölgeye beyaz sirke uyguladıktan sonra bir gün bekletip ardından ponza taşı ile temizlik yapmak nasırı daha hızlı bir şekilde tedavi etme konusunda size yardımcı olacaktır.

Nasır Bandı, nasır problemi olanların sıklıkla kullandığı ve geçici ya da kalıcı rahatlama sağlayan oldukça kullanışlı medikal bir üründür. Nasır bandı, derideki nasırın üzerine yapıştırılarak birkaç saat ile birkaç gün arasında orada tutulmasıyla deriyi yumuşatıp nasırın soyulmasını sağlayan bir banttır. Yara bandını anımsatan görünümünün yanı sıra özel bir yapıya sahiptir.

Nasır bandı nasıl kullanılır?
Nasırı eritmek için en pratik ve etkili çözümlerden biri olan nasır bandı, içerdiği asit maddesi ile mikrop kapma ihtimalini ortadan kaldırarak nasırlı bölgeyi iyileştirir.
Piyasada birçok nasır bandı bulunmaktadır. Bunlardan en uygununu seçmek için bir uzamana danışabilirsiniz.

*Çeşitli büyüklüklerde olan nasır bandını nasırınızın büyüklüğüne göre seçin.
*İlaçlı nasır bandını yapışkanlı yüzeyinden ayırın.
*Bandın üzerindeki renkli bölümü direk nasırın üzerine gelecek şekilde yapıştırın.
*Nasır bandını yapıştırırken çok dikkat etmelisiniz. Normal deriye hiçbir şekilde temas etmemeli. Aksi takdirde sağlam olan deriyi eritir.
*Yapıştırdıktan sonra da oynatmamaya özen göstermelisiniz. Bunun için yara bandı ile sabitlemeye yardımcı olabilirsiniz.
*Ürünün etkisine göre 2 ya da 3 gün sonra bandı çıkarın. (Her ürünün kalması süresi farklı olabilir. Alırken eczacıya danışabilir veya prospektüsünü okuyabilirsiniz.)
*Hala nasır varsa tekrar yapıştırabilirsiniz.

Nasır bandı nasıl çıkarılır?
Kullandığınız bandın süresi dolduktan sonra cerrahi pens yardımı ile deriden çıkarılmalıdır. Ardından bölgeye tentürdiyot sürülmelidir.

Evde cerrahi pens yok ise elinizle de çıkarabilirsiniz. Ancak sonrasında yine tentürdiyot sürmelisiniz. İlk çıkarttığınızda nasır değişik bir renkte görebilir. Endişe etmeyin.