Hybrid Kinetic K550 And K750 Concept Cars Launch In China

Hybrid Kinetic K550 And K750 Concept Cars Launch In China

Hybrid Kinetic, şık H600 konsept sedan ile Cenevre’de şaşırttı. Şangay’a iki ek konseptle geldiler: K550 beş koltuklu SUV ve büyük K750 altı koltuklu SUV. İkincisi ile başlayarak; kahverengiye boyanmış ve ustura keskin çubukları ve ortada şirketin logosu ile muazzam bir ızgaraya sahip.

Çok büyük bir makine; 5.5 metre uzunluğunda ve iki metre genişliğinde. 2/2/2 kurulumunda altı kişiliktir, ancak nihai üretim versiyonu yedi koltuklu olarak da mevcut olacaktır.

Hybrid Kinetic markası, Hong Kong merkezli Hybrid Kinetic Group adlı bir şirkete aittir. Aküler, elektrik motorları, elektrikli otobüsler, elektrikli otomobiller geliştiriyor, üretiyor ve ticaret yapıyorlar ve finans ve grafen üretiminde de aktifler.

Otomobiller, 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen H600 sedanının ilk partisini de üretecek olan İtalya Pininfarina tarafından tasarlandı. Bu üretimden sonra Çin’de iki SUV üretecek yeni bir fabrikaya taşınacak.

Hybrid Kinetic, bir mikro türbin menzil genişleticiyi bir elektrik motoruyla birleştiren özel bir hibrid güç aktarma sistemi kullanır. Şirkete göre H600 sedan ve K750 SUV’de bu kurulum 816hp sunuyor. Daha küçük K550, aşağıdaki fotoğraflara bakın, 680hp çıkışlı biraz daha az güçlü bir varyant kullandı. İlginç bir şekilde, şirket her araba için menzil 1000 kilometre (NEDC) olduğunu iddia ediyor.

K750’nin içi. Pedallar, fren ve gaz pedalı ile mükemmel görünüyor. Ortada büyük ‘kayan’ dokunmatik ekran. Kremalı deri yiyor çok geniş. Düz dipte Pininfarina logolu direksiyon simidi.

Yolcunun kendi bilgi-eğlence sistemi var. Geleceğin arabalarında kimseyle konuşmaya gerek yok. Soldaki bir Facebook simgesi. Çalışmayacak! Facebook Çin’de engellendi. Ama Hong Kong’da değil.

Arkadaki yolcular da kendi bilgi-eğlence sistemlerine sahipti. Kahverengi zemin çok lezzetli. Alcantara’daki koltukların kenarları.

Arkadaki üçüncü sıra. Bu K750 düzgün bir lüks arabaya, bir kara yatına, her zaman gördüğümüz tüm sportif şeylerden çok daha iyi bir fikir gibi görünüyor. Ancak 816 at ile gerektiğinde yarışabilir.

SUV’lar sedandan sonra pazara girecek, bu yüzden bu K750’yi 2021’den önce yolda görmeyeceğiz.

Daha sportif bir görünüme sahip beş koltuklu bir SUV olan K550’ye geçiyoruz. Şirket bunun tam boyutunu açıkladı: 4850/1950/1700. Dingil mesafesi numarası yok. Güç 680hp’dir ve yukarıda belirtilmiştir ve bu 5 saniyede 0-100 için iyidir.

Küçük bir araba değil ama muazzam K750’den sonra neredeyse küçük görünüyor. Işıklar harika görünüyor.

Her iki SUV de intihar veya şahin kanatları gibi süslü bir şey olmayan geleneksel kapılara sahiptir.

İç kısım, burada mor beyaz renk şemasına sahip K70’e oldukça benziyor.

Güneş çatısında mor hafif çizgiler. Zemin açık mavi. Kafası karışmış!

Hepsi ilginç teknoloji, iyi görünümlü arabalar ve ünlü bir İtalyan ortağı ile etkileyici bir çaba sarf etti. Ancak asıl soru, biraz odaklanmamış Hong Kong şirketinin onu çekmek için yeterli paraya sahip olup olmadığıdır.