5G ve Koronavirüs İlişkisi

5G ve Koronavirüs İlişkisi

5G teknolojisi şu sıralarda Koronavirüs sebebiyle Dünya’da en çok konuşulan konular arasında. 5G teknolojisi nedir? 5G’nin zararları nedir? Kısırlığa yol açıyor mu? Bilim insanları 5G hakkında ne söylüyor? 5G teknolojisiyle virüsler taşınabilir mi? Bu soruların cevaplarını, güncel haberleri ve bilim insanlarının açıklamalarını bu makalede öğrenmiş olacaksınız. 

5G yeni nesil kablosuz telefon teknolojisidir ve 4G’den yaklaşık 10 kat daha fazla veri iletim hızı (Upload) sağlamaktadır. 5G, hücresel veri ağlarını destekleyen beşinci nesil kablosuz iletişim teknolojisidir. 5G mobil hizmetlerinin geliştirilmesi, mobil hizmetlerdeki küresel eğilimlerin yoğun bir analizine dayanmaktadır.  Güney Kore menşeili Samsung şirketinin 5G teknolojisini kullanarak yaptığı testte bugüne kadar görülmüş en yüksek iletim hızına ulaşılmıştır.  Ayrıca Türkiye’deki ilk 5G testleri Haziran 2019’da ODTÜ Teknokent’teki HAVELSAN Test Laboratuvarı’nda yapıldı. 

Dünya’da pek çok nesne ve teknolojinin radyasyon yaydığı bilinen bir konu fakat 5G ile ilgili konuşulanlar oldukça abartılmış çünkü 5G teknolojisi 3G ve 4G teknolojilerinden çok daha az sinyal yayıyor. 5G teknolojisi insan derisini geçemiyor. Aynı zamanda güçlü duvarları da aşamıyor. Koronavirüs’ün radyasyonlu bireylere daha çok bulaştığı konusunda hiçbir veri ve kanıt bulunmuyor. 

5G’nin Koronavirüs’ü yaymak için ortaya çıkarıldığı iddiası da yanlış bir bilgi çünkü 5G teknolojisi için çalışmalar 2011 yılında başladı. Dünya’nın birkaç yerinde geçen yıldan itibaren aktif hale getirildi. Açıklamalara göre 5G teknolojisi, Haziran 2020’de Türkiye’deki bazı kullanıcılar için kullanıma açılmış olacak. 

1G ile ilk kez kablosuz erişime kavuşmuştuk. Günümüzde Türkiye’de 4G ve 4,5G’li akıllı telefonlarımızdan 100 megabit hızına erişebiliyoruz. 5G’de ise 1 ile 10 gigabit arasında veri aktarım hızına erişebileceğiz. Uzmanlar Türkiye’deki 5G altyapısının önümüzdeki 4-5 yıl içinde tamamlanacağını öngörüyorlar. 

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) yetkilileri Koronavirüs ile 5G teknolojisinin arasında hiçbir bağlantı olmadığını açıklamıştı. Ayrıca bilim insanları 5G’nin normal insanlarda kısırlık yapıcı hiçbir etkeni bulunmadığını da bildirdi.