Elon Musk’ın Çılgın Projesi: Starlink

Elon Musk’ın Çılgın Projesi: Starlink

SpaceX’in Nisan ayında uzaya gönderdiği 60 uyduyla beraber Starlink projesi gündem oldu. Starlink projesi neyi amaçlıyor? Hedef kaç uyduya ulaşmak? Starlink projesi bizim için tehlikeli mi? Bu soruların cevaplarını makalemizde öğrenebileceksiniz. 

elon-muskin-cilgin-projesi-starlink-spacex
Her ay düzenli olarak fırlatılan uyduların yapay fotoğrafı

Öncelikle Starlink, tüm Dünya için hızlı ve ucuz internet sağlamayı amaçlıyor. Starlink projesini tamamlamak için ise her ay düzenli olarak 60 uydu uzaya gönderiliyor. 

Nisan ayında uzaya gönderilen uyduların yörüngesine birbirini izleyerek yaptığı yolculu bütün Dünya’nın ilgisini çekti. Bu yolculuk aynı zamanda Türkiye’den de görülebildi. 

Elon Musk’ın tüm Dünya’ya hızlı ve uygun fiyatlı internet projesi için fırlatılan uydular bugüne kadar 422’yi buldu. Hedef ise 4425 tane aktif alçak yörünge uydusuna ulaşmak. Alınan izinlere göre uydular 1110 ila 1325 km arasındaki yükseklikte uçabilecekler. 

Starlink uydu taslağı

“Oldukça iyi bir deneyim sunacak çünkü çok düşük gecikme olacak. Gecikmeyi 20 milisaniyenin altında tutmayı hedefliyoruz, böylece birisi rekabetçi bir seviyede hızlı tepki veren bir video oyunu oynayabilir”

Elon Musk

Elon Musk, bu internet servisinin Dünya’nın en ıssız yerlerinde bile kullanılabileceğini söyledi.

Bu internet projesi daha çok, interneti bulunmayan veya düşük hızlarda bağlanabilen yerleri hedefliyor. Bizce Elon Musk beklentileri düşük tutmak istiyor fakat sonuç öyle olmayacağa benziyor. Ne de olsa Dünya’da bunun bir örneği yok.

Starlink’in resmi internet sitesinde mail adresi ve bulunduğunuz bölgeyi belirterek güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Elon Musk

Starlink Uyduları Konusundaki Tartışmalar

Birçok kişi uyduların fazla ışık yansıtması ve kirliliğe yol açması konusundan şikayetçi. Bu konu için çalışmalar yapıldığını açıklayan Elon Musk, belirli uydularda karartma çalışmasının denendiğini söyledi. Birçok gözlemci ise karartma işleminin işe yaramadığı yönünde açıklama yaptı. 

İnternet Satmak – İnternet Nasıl Üretiliyor?